NAGŁOŚNIENIE – 16 PAŹDZIERNIKA 2022


W dniu 14 października odbyło się spotkanie Rady Parafialnej, dotyczące głównie projektu nowego nagłośnienia. Na spotkaniu byli obecni również wykonawcy. Wiemy, że na ten moment była to tylko próba, z podłączonymi tylko sześcioma głośnikami z osiemnastu, które mają być w użyciu. Próba nie przyniosła spodziewanego efektu. Zdania były podzielone. Jednak po dyskusji, pytaniach, stawianych wątpliwościach wspólnie podjęliśmy decyzję, aby kontynuować projekt.

Wykonawcy, wierząc w swój projekt, zaproponowali że na razie na swój własny koszt zrobią wszystko tak jak ma być, a w razie niepowodzenia zabiorą sprzęt i głośniki. Na stałe pozostaną tylko dyfuzory akustyczne (gąbki pochłaniające dźwięk), za które zapłacimy oraz zapłacimy za czas montażu. Na spotkaniu podjęto też decyzję, aby zwiększyć liczbę dyfuzorów, które będą pochłaniać odbicia. Koszt tych dyfuzorów to dodatkowe 28 tys. złotych, więc cały projekt zamyka się w tej chwili kwotą 140 tys. zł. Na razie wstrzymaliśmy się z decyzją o położeniu na ławkach skór – wytłumiaczy, gdyż to kolejne 40 tys. zł.

Koszty mogą wydawać się ogromne, ale przy dzisiejszych cenach, jest to tak naprawdę cena bardzo konkurencyjna. Główna część kosztów, to nie są głośniki, które widzimy, ale sprzęt cyfrowy zamontowany w zakrystii. Padały pytania o inne formy rozwiązania pogłosu. Ceny okazywały się jeszcze wyższe.

Od wtorku wrócimy jeszcze do starych ustawień, które obejmują cały kościół, a prace rozpoczniemy w listopadzie, gdy zejdziemy do dolnego kościoła.