Niedziela Męki Pańskiej – 5 IV 2020 r.


NIEDZIELA PALMOWA – 5 IV 2020 r.- MĘKI PAŃSKIEJ

1. W sposób wyjątkowy wchodzimy dzisiejszą Niedzielą Palmową w Wielki Tydzień, by towarzyszyć Jezusowi cierpiącemu. On przyszedł, aby wziąć na siebie krzyże każdego z nas. Dlatego nasz obecny trud i lęk chcemy przeżywać przy Nim i z Nim.
2. Wszystkie uroczystości przeżywajmy w sposób duchowy korzystając z licznych transmisji dostępnych w radio RDN, telewizji i internecie. Na stronie parafialnej oraz diecezjalnej znajdziemy linki do specjalnie przygotowanych rytuałów rodzinnych, które pomogą nam w przeżywaniu poszczególnych dni tego świętego czasu.
3. Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, bp Leszek Leszkiewicz będzie głosił w tarnowskiej katedrze rekolekcje przygotowujące nas do świętowania Triduum Paschalnego. Będą one transmitowane na falach radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz w Internecie. Ksiądz Biskup wygłosi homilię na Mszy św. o godz. 10.30 w Niedzielę Palmową oraz o godz. 18.00 w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę.
4. Do środy różaniec będzie transmitowany z naszej parafii o godzinie 20.30. Zmiany będą podawane na bieżąco.

  Niedziela Palmowa. W domach przygotowujemy palmy i uczestniczymy w transmisjach trzymając je w ręku. Gorąco zachęcamy, aby zrobić zdjęcia wykonanych rodzinnie palm i przesłać na adres strony parafialnej: parafiamecina@gmail.com, byśmy mogli zrobić pamiątkową galerię.

Wielka Środa. Wieczorem w swoich domach przeżyjcie rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o wspomniany już rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świąt. Zróbmy rachunek sumienia, uczyńmy sobie akt żalu doskonałego, a poznane grzechy wyznamy przy najbliższej możliwości wyspowiadania się. Przypominamy, że okres w którym należy przyjąć realnie Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.). Wielu parafian ten obowiązek już wypełniło poprzez udział w spowiedzi i Komunii św. na początku Wielkiego Postu.

  Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. O godz. 18.00 zabrzmią wszystkie dzwony w kościele. Zachęcamy wszystkich do komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem. Zachęcamy, by zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawić w gronie rodzinnym czuwanie modlitewne, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

  Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Zachowujemy post ścisły. Spożywamy trzy posiłki – dwa lekkie, raz do syta. Ofiarujmy ten post i wszelkie umartwienia w intencji ustania panującej pandemii. Prosimy wszystkich, aby w Wielki Piątek wyeksponować w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej. Uczestniczymy też w transmisjach i przyjmujemy duchowo Komunię św. Wieczorem odśpiewajmy Gorzkie Żale.

  Wielka Sobota. Trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem złożonym do grobu.

  Wigilia Paschalna. Łączmy się z tarnowską katedrą i naszym biskupem na celebracji. W naszym kościele o 20.00 uderzą dzwony. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości. Wszystkich, którzy będą uczestniczyć w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcamy, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia. Przyjmujemy Komunię św. duchowo.

  Wielkanoc. Uczestniczymy w liturgii poprzez transmisję. Przygotujmy tradycyjnie pokarmy na stół wielkanocny, które zostaną pobłogosławione przy śniadaniu przez głowę rodziny. Obrzęd błogosławieństwa pokarmów przy stole wielkanocnym znajdziemy we wspomnianym już rytuale, który znajdziemy na stronie internetowej.