NIEDZIELA PALMOWA – 25 III 2018 r.- MĘKI PAŃSKIEJ


NIEDZIELA PALMOWA – 25 III 2018 r.- MĘKI PAŃSKIEJ
1. Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie święte Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych.
2. Bóg zapłać za ofiary na Seminarium Duchowne w Tarnowie.
3. Młodzieży naszej dziękujemy za wczorajsze Misterium Meki Pańskiej pod kierunkiem ks. Krzysztofa
4. W czasie Gorzkich Żali złożymy dar na dekoracje do Pańskiego Grobu.
5. Bóg zapłać Wójtowi Gminy, a także panu Wiesławowi Janczykowi za pomoc w ufundowaniu nagród w Konkursie Palmowym.
6. W poniedziałek spotkanie Odnowy w Duchu Św. po Mszy św. wieczornej.
7. Od dzisiejszego dnia rozpoczynamy nowennę przed przyjęciem Sakramentem Bierzmowania przez naszą młodzież. Rodziców i młodzież klas III Gimnazjum zapraszamy na poniedziałek i wtorek na Mszę św. o 18.00 a w następnych dniach na Liturgię Wielkiego Tygodnia. Przygotowaniem niech będzie codzienna modlitwa do Ducha Świętego i Komunia Święta.
8. Spotkanie Liturgiczne Służby Ołtarza dla przygotowania Triduum w poniedziałek o 16.00 oraz w czwartek o 9.00.
9. W tym tygodniu Kancelaria nie będzie czynna. W środę z racji spowiedzi w Limanowej nie będzie Mszy św. wieczornej.
10. Program Wielkiego Tygodnia jest w gablocie i na ulotkach.
11. WIELKI CZWARTEK – PAMIĄTKA USTANOWIENIA EUCHARYSTII I KAPŁAŃSTWA.
12. W tym dniu rano nie będzie żadnych nabożeństw
Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (prowadzi Odnowa w Duchu Świętym). Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz.
Adoracja trwać będzie do godz. 22.00.
13. WIELKI PIĄTEK to dzień MĘKI PAŃSKIEJ Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii Rozpoczęcie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy o godz. 8.00
Godz. 8.00 Caritas – zapraszamy na Modlitwę Brewiarzową
Godz. 9.00 Róże Kobiet
Godz. 10.00 Róże Mężczyzn
Godz. 11.00 Uczniowie obydwu szkół nr l i 2 również Gimnazjum
W czasie swojej adoracji dzieci składają skarbonki – jałmużnę wielkopostną
Godz. 12.00 Adoracja Prywatna
Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego – początek
Nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia
Godz. 16.00 Adoracja Prywatna
Godz. 17.30 Droga Krzyżowa
Liturgię wielkopiątkową rozpoczynamy o godz. 18.00. Złożą się na nie: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta, Przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Gorzkie Żale. Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim do północy.
Godz. 20.00 Adorację prowadzi Akcja Katolicka
Godz. 21.00 Droga Krzyżowa
Godz. 22.00 – 24.00 Adoracja (poprowadzi młodzież)
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. (2 razy lekko i raz do syta). Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Tego dnia ograniczmy także oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana. (Zachowajmy ten post aż do Mszy św. Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.)
Jest to dzień, w którym Pan Jezus umarł na krzyżu, dlatego przyklękamy w tym dniu przed krzyżem na dwa kolana. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne.

Ofiary przy Krzyżu składamy na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej.
14. WIELKA SOBOTA
Adorację Pana Jezusa w Grobie rozpoczniemy o godz. 7.30.
Godz. 7.30 – Modlitwa Brewiarzowa
Gorąco zachęcamy do adoracji w godzinach popołudniowych – niech każdy stara się choćby przez chwilę trwać przy Chrystusie rozważając dokonane przez Niego Dzieło Zbawienia. Szczególnie zapraszamy na godzinę 15.00 – na Nowennę do Miłosierdzia Bożego.

Godz. 8.15 – poświęcenie ognia i wody (ogień zanosimy przy pomocy rozpalonej huby).

Święcenie pokarmów w kościele od godz. 9.00 do 13.00 (co pół godziny), na Podgórzu o godz. 10.00, na Miczakach o godz. 10.30.
Będzie wystawiony kosz – zachęcamy do składania darów na potrzeby tych, którym służy Caritas.
W Wielką Sobotę dziękujemy za łaskę Chrztu św.

Liturgię wielkosobotnią rozpoczniemy o godz. 20.00.
Złożą się na nią:
Poświęcenie ognia i paschału ( Liturgia Światła )
Liturgia Słowa
Poświęcenie wody chrzcielnej ( Liturgia Chrzcielna ) i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
Msza Św. Wigilii Paschalnej ( Liturgia Eucharystii )
Prosimy o przyniesienie do kościoła świec, które zapalimy po poświęceniu ognia oraz podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Świece odpowiednio zabezpieczamy przed rozlewaniem się wosku. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebrą w całym roku. Weźmy w niej udział całymi rodzinami.
To dzień odnowienia naszego Przymierza z Bogiem – dlatego niech nas nie zabraknie!
Adorację Pana Jezusa w Grobie zakończymy przed rozpoczęciem liturgii wielkosobotniej.
15. WIELKANOC – NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
O 6.00 rano Uroczysta Procesja Rezurekcyjna i Msza św.
Pozostałe Msze św. o 9.00 i 11.00. Po południu Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.40 i Msza św. o godz. 16.00.
Straż Pożarną prosimy o tradycyjne i zaszczytne trzymanie warty przy Grobie Pańskim i o udział w Procesji Rezurekcyjnej.
Prosimy o przygotowanie na procesję i tradycyjne poniesienie sztandarów, feretronów i baldachimu.
16. PONIEDZIAŁEK WIELKNOCNY
Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i o 11.00. Po południu nie będzie Mszy św. Składka na Uniwersytet Jana Pawła II w Tarnowie.
17. Składamy podziękowanie wszystkim darczyńcom Caritas, za pomoc w organizowaniu Dnia Chorych.
18. Mieszkańcom Miczaków Górnych i Bukowca dziękujemy za wysprzątanie kościoła oraz ofiarę na dekoracje. Na przyszły tydzień prosimy kolejne rodziny z Bukowca: Wiewióra Marian i Sabina; Wiewióra Jacek i Marta; Wiewióra Grzegorz i Klaudia; Margosiak Stanisław; Wójcik Ryszard i Ewa; Pociecha Wiesław i Bożena; Ziółkowski Stanisław i Helena; Kiełbasa Marek i Monika. Prosimy o sprzątanie w sobotę o 16.00 i wtorek o 9.00
19. Kurs przedmałżeński dla narzeczonych będzie w Limanowej tydzień po Wielkanocy od 26 do 28 kwietnia br. w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Kurs rozpocznie się w piątek o godz. 17.00, a zakończy się w niedzielę ok. godz. 12.00. Zapisy są możliwe telefonicznie pod numerem 18 337 22 64 lub w kancelarii parafialnej.
20. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.:
• Gościu Niedzielny, Niedziela Mały Gość Niedzielny, Promyczek Dobra
21. Urząd Gminy W związku z narastającym zjawiskiem podrzucania odpadów bardzo prosimy o nie gromadzenie odpadów wielkogabarytowych na nielegalnych składowiskach. Np. na parafialnym parkingu. Odpady te mogą być odbierane wyłącznie bezpośrednio sprzed danej nieruchomości zamieszkałej, z której wcześniej zgłoszono do Urzędu Gminy Limanowa zamiar ich wystawienia. Zgłoszenia można dokonać osobiście w pokoju nr 25 lub telefonicznie: 18 263 00 35 lub 18 263 00 24 lub 18 263 00 44. Konieczne jest naklejanie kodów na worki z odpadami.
22. Dziękujemy rodzicom kandydatów do Bierzmowania, że zechcieli pozostałe duże gabaryty usunąć z naszego parkingu. Prosimy zatem: nie zwozimy również na parking parafialny gabarytów. Jest problem ze szkłem rozbijanym niebezpiecznym dla opon naszych samochodów i porzuconym także w trawie. Potrzeba jeszcze usunięcie śmieci, które wiatr i ludzie zniósł na skarpę obok parkingu.