Warsztaty Medialne dla liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej 11 marca 2017 r. w Tarnowie


O roli mediów w Kościele, o naszym wpływie na budowanie pozytywnego wizerunku Kościoła, o prawie medialnym rozmawiano podczas Warsztatów Medialnych dla Liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej zorganizowanych przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej, we współpracy z Radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz tarnowską edycją Gościa Niedzielnego.
Warsztaty odbyły się 11 marca 2017 roku w Tarnowie w auli Wyższego Seminarium Duchownego.
W spotkaniu uczestniczyły 133 osoby min. z Akcji Katolickiej, Caritasu oraz grup młodzieżowych działających w diecezji.
Warsztaty rozpoczął ks. dr Jan Bartoszek Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Następnie słowo do uczestników skierował bp Andrzej Jeż, który mówił, iż media są darem Bożym i to od nas zależy, czym je zapełnimy.
Zaś ks. dr hab. Józef Kloch, prof. UKSW, znawca mediów, w referacie Dziennikarstwo obywatelskie nowym wymiarem realizowania nakazu: Idźcie i głoście. Promocja dobrych wiadomości, mówił, że w parafiach jest prowadzonych wiele dobrych dzieł, niestety mało ludzi o tym wie. Dlatego niezbędna jest dobra komunikacja, współpraca z dziennikarzami, dzielenie się materiałami z mediami, aby promować działalność wspólnot kościelnych.
Jak skonstruować krótką notatkę i co jest istotą informacji, mówiła Dorota Kunc z RDN Małopolska.
Ks. Zbigniew Wielgosz z redakcji Gościa Niedzielnego omówił podstawowe zasady prawne obowiązujące w mediach.
O tym Jak wykorzystywać media społecznościowe do promocji działań Kościoła mówiła Monika Paterka, koordynator ŚDM.
Z kolei Kamil Bańkowski w trakcie teoretycznych warsztatów fotograficznych przekazał zebranym istotne informacje o tym jak i w jakich sytuacjach można i trzeba fotografować.
Bardzo cenne warsztaty praktyczne poprowadzili dziennikarze tarnowskiej edycji Gościa Niedzielnego oraz diecezjalnego radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Warsztaty miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników o współpracy z mediami, co z pewnością pomoże uaktywnić nowy sposób rozmawiania i prowadzenia dialogu na linii Kościół – media.
Spotkanie zakończyło hasło obecnego roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście.

dr Alicja Zygmunt, Caritas, Skibowy Kamień